Podstawa prawna: art. 83 f ust. 4-20 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 55)
I. Wymagane dokumenty:
1. Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.
2. Rysunek lub mapka określająca usytuowanie drzew na nieruchomości.
3. Oryginał lub odpis pełnomocnictwa.
II. Termin załatwienia sprawy:
Do 35 dni od wpływu zgłoszenia, w tym:
• 21 dni na dokonanie oględzin od daty zgłoszenia,
• 14 dni po oględzinach na wniesienie sprzeciwu w formie milczącej zgody lub zaświadczenia.
III. Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnoszone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie w terminie 14 dni od doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
IV. Uwagi:
1. Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzew z działki stanowiącej własność osoby fizycznej, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą nie dotyczy drzew, których obwody pni mierzonych na wysokości 5 cm nie przekraczają:
a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
b) 65cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
2. W przypadku usunięcia drzew bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu, a także pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, organ wymierza administracyjną karę pieniężną za usunięcie drzewa bez zezwolenia.
3. W przypadku niekompletnego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa organ w drodze postanowienia nakłada obowiązek jego uzupełnienia w terminie 7 dni.
4. W przypadku nieusunięcia drzew przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
5. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin przeprowadzonych przez organ w związku ze złożonym zgłoszeniem zamiaru usunięcia drzewa złożony zostanie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, a budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
6. W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ dokonuje oględzin w celu ustalenia nazwy gatunku drzew i obwodów pni na wysokości 5 cm.
7. W terminie 14 dni od dnia oględzin organ może wnieść sprzeciw w przypadku:
• lokalizacji drzew na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
• lokalizacji drzew na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
• lokalizacji drzew na terenach objętych formami ochrony przyrody lub spełniającego kryteria do uznania go za pomnik przyrody lub spełnieniu przez drzewo kryteriów do uznaniu go za pomnik przyrody,
• spełniania przez drzewo kryteriów, które zostaną ustalone w rozporządzeniu ministra do spraw środowiska dot. uznawania przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody
8. Ponadto organ obligatoryjnie wnosi sprzeciw:
• jeżeli zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa objętego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na usunięcie,
• w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia zgodnie z obowiązkiem nałożonym w drodze postanowienia
9. Organ może, przed upływem terminu 14 dni od dnia przeprowadzenia oględzin, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia
Osoba odpowiedzialna: Inspektor ds. ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i lokalowej – Mariusz Sikorski, pok. nr 4
tel. (65) 512 10 01 wew. 47
e-mail: mariuszsikorski@gminakoscian.pl